Poradňa zdravia praktickej lekárky
KRVÁCANIE DO TRÁVIACEHO TRAKTU
Môže pochádzať z ktoréhokoľvek úseku – od ďasien, cez pažerák, žalúdok, dvanástnik až po hrubé črevo a konečník. Krvácanie z dolnej časti tráviacej trubice môže prebiehať zjavne – ako prítomnosť krvi v stolici. Nemusí byť vždy voľným okom viditeľné, vtedy ide o okultné – skryté krvácanie. Môže byť symptómom závažného ochorenia. Práve na skryté krvácanie sa zameriavajú preventívne vyšetrenia, kedy ešte v bezpríznakovom štádiu možno zachytiť rôzne chorobné stavy. Krvácanie z tráviaceho traktu môžu imitovať aj niektoré nechorobné stavy, napríklad konzumácia červeného vína, čučoriedok, cvikle či preparátov železa.
PRÍČINY KRAVÁCANIA
Ak je krvácanie zjavné, pátra sa po jeho príčine, ktorá môže byť zrejmá už z anamnézy a prvého vyšetrenia. Môže ísť o vredové postihnutie žalúdka a dvanástnika, prasknuté pažerákové varixy, erózie slizníc, zápaly žalúdka a čreva, polypy, nádory, hemoroidy, trhliny v oblasti konečníka a iné. Skryté krvácanie je často prítomné ešte v bezpríznakovom období vývoja onkologického ochorenia – rakoviny hrubého čreva alebo pri výskyte polypov v čreve, ktoré môžu byť predstupňom vzniku zhubného nádoru. Dôvodom krvácania je zvýšená fragilita ciev polypov a nádorov; sú oveľa krehkejšie ako cievy nepostihnutej črevnej sliznice.
AKO ZISTIŤ SKRYTÉ KRVÁCÁNIE
V súčasnosti máme k dispozícii veľmi citlivé metódy a testy na zistenie okultného krvácania. Pri niektorých sa vyžaduje aspoň tri dni pred testom nekonzumovať červené mäso, niektoré druhy zeleniny, C vitamín, Anopyrín, preparáty železa, ktoré by mohli skresliť výsledok testu. K dispozícii sú však aj testy, ktoré takúto prípravu nevyžadujú.
KEDY A KDE MOŽNO VYŠETRIŤ STOLICU NA SKRYTÉ KRVÁCANIE
Na preventívne vyšetrenie stolice na skryté krvácanie má nárok každý pacient nad 50 rokov jedenkrát za dva roky. Niektoré zdravotné poisťovne preplácajú toto vyšetrenie každoročne. V indikovaných prípadoch sa vyšetrujú pacienti častejšie, prípadne aj po 40. roku života. Test vydá pacientovi praktický lekár. Otestovať sa dá v pohodlí domova a test sa vyhodnotí v zdravotníckom zariadení.
AK JE TEST NA SKRYTÉ KRVÁCANIE DO STOLICE POZITÍVNY
V tomto prípade odošle lekár pacienta k špecialistovi – gastroenterológovi na ďalšie vyšetrenie. Pacienti majú z kolonoskopie obavy, ktoré však nie sú opodstatnené. Na vyšetrenie treba črevo pripraviť a vyčistiť tak, aby sa podarilo kvalitne zobraziť sliznicu a objaviť tak prípadné chorobné zmeny. Väčšina pacientov ho absolvuje bez väčších ťažkostí. Dajú sa podať utlmujúce a bolesť tíšiace lieky alebo výkon pacienti podstúpia v krátkodobej narkóze (nie je štandardný a hradí si ho pacient). Samotný výkon nie je príjemný, väčšinou však nie je nijako mimoriadne bolestivý a jeho prínos neporovnateľne prevyšuje nepríjemné vyšetrenie.
VÝZNAM VYŠETRENIA NA SKRYTÉ KRVÁCANIE
Na kolorektálny karcinóm u nás ešte stále zomiera príliš veľa pacientov; je jednou z najčastejších onkologických príčin úmrtí. Jednoduchý test môže odhaliť skryté krvácanie a následným vyšetrením sa môže zachytiť nádor v skorom štádiu, kedy ďalšie liečebné postupy zachránia pacientovi život a zdravie.
MUDr. Marcela Takácsová
Preventívne centrum
Onkologický ústav sv. Alžbety
Reprodukované z periodika BEDEKER ZDRAVIA s láskavým povolením spoločnosti RE – PUBLIC s.r.o.
Spolupracujeme s firmou JARES Therm s.r.o.
Spolupracujeme s Červený Nos Clowndoctors
Spolupracujeme s GS1 Slovakia EAN kódy
Spolupracujeme s SEWA a.s.
Spolupracujeme s Najlekáreň
Spolupracujeme s E-shop SARANA